Citizen Finedevice HCM494194304ABJT
HCM494194304ABJT picture photo
Mfg. Part Number
HCM494194304ABJT
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 4.194304MHz 30ppm 18pF 150 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount HC49/US
Datasheet Download
HCM494194304ABJT.pdf
Availability of HCM494194304ABJT
QUANTITY
HCM494194304ABJT Order Process
Ship out your order
Specifications of HCM494194304ABJT
Internal Part NumberEIS-HCM494194304ABJT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesHCM49
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency4.194304MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)150 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.449" L x 0.190" W (11.40mm x 4.83mm)
Height0.169" (4.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCM494194304ABJT
Related LinksHCM49419, HCM494194304ABJT Datasheet, Citizen Finedevice Distributor
HCM494194304ABJT Details Description
Related parts for HCM494194304ABJT
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 2500UF 10V AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200MHZ 8DFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 27POS .100" STACKER datasheet.pdf
DIODE LIMITER SILICON 15-30V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
TOOL ACCY FL-LP-C-1.5C datasheet.pdf
CAP FILM 36UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf