Citizen Finedevice HCM4948000000ABJT
HCM4948000000ABJT picture photo
Mfg. Part Number
HCM4948000000ABJT
Brief Description
Crystal 48.0000MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount HC49/US
Datasheet Download
HCM4948000000ABJT.pdf
Availability of HCM4948000000ABJT
QUANTITY
HCM4948000000ABJT Order Process
Ship out your order
Specifications of HCM4948000000ABJT
Internal Part NumberEIS-HCM4948000000ABJT
TypeMHz Crystal
Frequency48MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating Mode3rd Overtone
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.449" L x 0.190" W (11.40mm x 4.83mm)
Height0.169" (4.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCM4948000000ABJT
Related LinksHCM49480, HCM4948000000ABJT Datasheet, Citizen Finedevice Distributor
HCM4948000000ABJT Details Description
Related parts for HCM4948000000ABJT
SWITCH PUSHBUTTON SPST 1A 125V datasheet.pdf
RES 22 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
IC STEREO AUDIO DAC LP 32-VQFN datasheet.pdf
IC 8 BIT 3US DAC S/O 8VSSOP datasheet.pdf
IC DVR CURRENT SENSE 1CH 8SOIC datasheet.pdf
IC SATELLITE TUNER DGTL 48HVQFN datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 288VWM 469.9VC R6 datasheet.pdf
RES SMD 2.37 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf