Eaton (formerly Cooper Bussmann) HCMA0703-1R0-R
HCMA0703-1R0-R picture photo
Mfg. Part Number
HCMA0703-1R0-R
Brief Description
FIXED IND 1UH 11A 10 MOHM SMD
Datasheet Download
HCMA0703-1R0-R.pdf
Availability of HCMA0703-1R0-R
QUANTITY
HCMA0703-1R0-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HCMA0703-1R0-R
Internal Part NumberEIS-HCMA0703-1R0-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHCMA0703 Series Automotive Power Inductors
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesHCMA0703
Material - CorePowdered Iron
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating11A
Current - Saturation22A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)10 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.280" L x 0.268" W (7.10mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCMA0703-1R0-R
Related LinksHCMA070, HCMA0703-1R0-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HCMA0703-1R0-R Details Description
Related parts for HCMA0703-1R0-R
RES 30K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 10W STER 48TQFP datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
WIRE MARKER B/Y .10-.20"250PC datasheet.pdf
RES SMD 154KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 15A TO220 FULLP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
Capacitors TRIMMER 2-6PF 100V SMD datasheet.pdf