Eaton (formerly Cooper Bussmann) HCMA1305-220-R
HCMA1305-220-R picture photo
Mfg. Part Number
HCMA1305-220-R
Brief Description
FIXED IND 22UH 6.2A 51.8 MOHM
Datasheet Download
HCMA1305-220-R.pdf
Availability of HCMA1305-220-R
QUANTITY
HCMA1305-220-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HCMA1305-220-R
Internal Part NumberEIS-HCMA1305-220-R
Material - CorePowdered Iron
Inductance22µH
Tolerance±20%
Current Rating6.2A
Current - Saturation10A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)51.8 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.524" L x 0.480" W (13.30mm x 12.20mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCMA1305-220-R
Related LinksHCMA130, HCMA1305-220-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HCMA1305-220-R Details Description
Related parts for HCMA1305-220-R
TRIMMER 20 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC SUPPLY VOLT SUPERVISOR 8VSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 14.7 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP TANT 0.18UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 3.3VOUT 33W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf