Eaton (formerly Cooper Bussmann) HCMA1305-7R8-R
HCMA1305-7R8-R picture photo
Mfg. Part Number
HCMA1305-7R8-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 7.8UH 10A 19.4 MOHM
Datasheet Download
HCMA1305-7R8-R.pdf
Availability of HCMA1305-7R8-R
QUANTITY
HCMA1305-7R8-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HCMA1305-7R8-R
Internal Part NumberEIS-HCMA1305-7R8-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHCMA1305 Series Automotive Power Inductors
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesHCMA1305
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance7.8µH
Tolerance±20%
Current Rating10A
Current - Saturation18.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)19.4 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.524" L x 0.480" W (13.30mm x 12.20mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCMA1305-7R8-R
Related LinksHCMA130, HCMA1305-7R8-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HCMA1305-7R8-R Details Description
Related parts for HCMA1305-7R8-R
IC MCU 16BIT 56KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CPLD 512MC 7.5NS 208QFP datasheet.pdf
CONN POWER HEADER 10POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 10% 1.5KVDC RAD datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5V 2A datasheet.pdf