Eaton (formerly Cooper Bussmann) HCMA1305-8R2-R
HCMA1305-8R2-R picture photo
Mfg. Part Number
HCMA1305-8R2-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 8.2UH 9.5A 20.1 MOHM
Datasheet Download
HCMA1305-8R2-R.pdf
Availability of HCMA1305-8R2-R
QUANTITY
HCMA1305-8R2-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HCMA1305-8R2-R
Internal Part NumberEIS-HCMA1305-8R2-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHCMA1305 Series Automotive Power Inductors
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesHCMA1305
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance8.2µH
Tolerance±20%
Current Rating9.5A
Current - Saturation18A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)20.1 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.524" L x 0.480" W (13.30mm x 12.20mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCMA1305-8R2-R
Related LinksHCMA130, HCMA1305-8R2-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HCMA1305-8R2-R Details Description
Related parts for HCMA1305-8R2-R
MOSFET N-CH 600V 2.2A D2PAK datasheet.pdf
IC 4-SEG LCD DRIVER 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE 86POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V X5R 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 31 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY RTAN BKY 06 CKT datasheet.pdf
OSC TCXO 16.384MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf