Eaton (formerly Cooper Bussmann) HCMA1305-R47-R
HCMA1305-R47-R picture photo
Mfg. Part Number
HCMA1305-R47-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 470NH 38A 0.92 MOHM
Datasheet Download
HCMA1305-R47-R.pdf
Availability of HCMA1305-R47-R
QUANTITY
HCMA1305-R47-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HCMA1305-R47-R
Internal Part NumberEIS-HCMA1305-R47-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHCMA1305 Series Automotive Power Inductors
Standard Package400
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesHCMA1305
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance470nH
Tolerance±20%
Current Rating38A
Current - Saturation65A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)0.92 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.524" L x 0.480" W (13.30mm x 12.20mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCMA1305-R47-R
Related LinksHCMA130, HCMA1305-R47-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HCMA1305-R47-R Details Description
Related parts for HCMA1305-R47-R
CONN MAG-MATE TAB FAST .187 datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.8MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 59 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
O-RING - SILICONE 16.0 X 1.25MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
SPONGE 2.3" X 2.5" - CTR. HOL datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf