Eaton (formerly Cooper Bussmann) HCMA1707-4R7-R
HCMA1707-4R7-R picture photo
Mfg. Part Number
HCMA1707-4R7-R
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 27A 4.72 MOHM
Datasheet Download
HCMA1707-4R7-R.pdf
Availability of HCMA1707-4R7-R
QUANTITY
HCMA1707-4R7-R Order Process
Ship out your order
Specifications of HCMA1707-4R7-R
Internal Part NumberEIS-HCMA1707-4R7-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHCMA1707 Series Automotive Power Inductors
Standard Package350
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesHCMA1707
Material - CorePowdered Iron
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating27A
Current - Saturation24A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)4.72 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.677" L x 0.663" W (17.20mm x 16.85mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCMA1707-4R7-R
Related LinksHCMA170, HCMA1707-4R7-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
HCMA1707-4R7-R Details Description
Related parts for HCMA1707-4R7-R
TERM BLOCK HDR 20POS 135DEG 5MM datasheet.pdf
RES SMD 30.1 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 WW datasheet.pdf
IC INVERTER HEX ADV HS 14-SOEIAJ datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 200V X7R 1210 datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 0.75A SYNC 8DFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
RES 77.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR LTC6655BHLS8-5V datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf