Avago Technologies US, Inc. HCPL-0721-060E
HCPL-0721-060E picture photo
Mfg. Part Number
HCPL-0721-060E
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Logic Output
Brief Description
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8SO
Datasheet Download
HCPL-0721-060E.pdf
Availability of HCPL-0721-060E
QUANTITY
HCPL-0721-060E Order Process
Ship out your order
Specifications of HCPL-0721-060E
Internal Part NumberEIS-HCPL-0721-060E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationHCPL Elect Spec 04/Dec/2013
Mult Device Design Changes 10/Nov/2015
PCN PackagingMultiple Devices Marking/Labeling 07/Aug/2013
Marking/Labeling Revision B 14/Jan/2014
Standard Package100
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Logic Output
Series-
PackagingTube
Number of Channels1
Inputs - Side 1/Side 21/0
Voltage - Isolation3750Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min)10kV/µs
Input TypeLogic
Output TypePush-Pull, Totem Pole
Current - Output / Channel10mA
Data Rate25MBd
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)40ns, 40ns
Rise / Fall Time (Typ)9ns, 8ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ)-
Current - DC Forward (If) (Max)-
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCPL-0721-060E
Related LinksHCPL-07, HCPL-0721-060E Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HCPL-0721-060E Details Description
Related parts for HCPL-0721-060E
SW ROTARY 1P-12POS 1 DECK 28V datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS .100 POLAR TIN datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 80MA SC82AB datasheet.pdf
LOCATOR PLATE DIP CONNECTOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TAPE SQUEAK REDUCTION 1" X 5YD datasheet.pdf
CONN HDR .100" SNGL PCB RA 3POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
FIXED IND 30NH 400MA 350 MOHM datasheet.pdf
SCR 1200V 175A TO-94 datasheet.pdf