Avago Technologies US, Inc. HCPL-2200-060E
HCPL-2200-060E picture photo
Mfg. Part Number
HCPL-2200-060E
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Logic Output
Brief Description
OPTOISO 3.75KV TRI-STATE 8DIP
Datasheet Download
HCPL-2200-060E.pdf
Availability of HCPL-2200-060E
QUANTITY
HCPL-2200-060E Order Process
Ship out your order
Specifications of HCPL-2200-060E
Internal Part NumberEIS-HCPL-2200-060E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMult Device Design Changes 10/Nov/2015
PCN PackagingMultiple Devices Marking/Labeling 07/Aug/2013
Marking/Labeling Revision B 14/Jan/2014
Standard Package50
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Logic Output
Series-
PackagingTube
Number of Channels1
Inputs - Side 1/Side 21/0
Voltage - Isolation3750Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min)1kV/µs
Input TypeDC
Output TypeTri-State
Current - Output / Channel25mA
Data Rate2.5MBd
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)300ns, 300ns
Rise / Fall Time (Typ)55ns, 15ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.5V
Current - DC Forward (If) (Max)10mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 20 V
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCPL-2200-060E
Related LinksHCPL-22, HCPL-2200-060E Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HCPL-2200-060E Details Description
Related parts for HCPL-2200-060E
IC OPAMP GP 1.2MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" WW datasheet.pdf
IC FIFO CLOCKED 64X36X2 132QFP datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.2A 91 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 10ppm 10pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 250VDC RDL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL STRT datasheet.pdf
6,8UF 400V 10X30MM 85C 15000H datasheet.pdf