Avago Technologies US, Inc. HCPL-2200-500E
HCPL-2200-500E picture photo
Mfg. Part Number
HCPL-2200-500E
Brief Description
OPTOISO 3.75KV TRI-STATE 8DIP GW
Datasheet Download
HCPL-2200-500E.pdf
Availability of HCPL-2200-500E
QUANTITY
HCPL-2200-500E Order Process
Ship out your order
Specifications of HCPL-2200-500E
Internal Part NumberEIS-HCPL-2200-500E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Marking/Labeling Revision B 14/Jan/2014
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Isolation3750Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min)1kV/µs
Input TypeDC
Output TypeTri-State
Current - Output / Channel25mA
Rise / Fall Time (Typ)55ns, 15ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.5V
Current - DC Forward (If) (Max)10mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 20 V
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD, Gull Wing
Supplier Device Package8-DIP Gull Wing
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCPL-2200-500E
Related LinksHCPL-22, HCPL-2200-500E Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HCPL-2200-500E Details Description
Related parts for HCPL-2200-500E
TRANS 7NPN DARL 50V 0.5A 16DIP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 66POS datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 52POS 1.27MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
THYRISTOR GATE 400V 0.8A TO92 datasheet.pdf
RES SMD 22.6 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
SIDACTOR BI 6V 150A DO214AC datasheet.pdf