Avago Technologies US, Inc. HCPL-2202-300E
HCPL-2202-300E picture photo
Mfg. Part Number
HCPL-2202-300E
Brief Description
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8DIP GW
Datasheet Download
HCPL-2202-300E.pdf
Availability of HCPL-2202-300E
QUANTITY
HCPL-2202-300E Order Process
Ship out your order
Specifications of HCPL-2202-300E
Internal Part NumberEIS-HCPL-2202-300E
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Number of Channels1
Inputs - Side 1/Side 21/0
Voltage - Isolation3750Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min)1kV/µs
Input TypeDC
Output TypePush-Pull, Totem Pole
Current - Output / Channel25mA
Data Rate5MBd
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)300ns, 300ns
Rise / Fall Time (Typ)30ns, 7ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.5V
Current - DC Forward (If) (Max)10mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 20 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCPL-2202-300E
Related LinksHCPL-22, HCPL-2202-300E Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HCPL-2202-300E Details Description
Related parts for HCPL-2202-300E
RES SMD 30 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
PLUG DBL BANANA W/WIRE GUIDE GRY datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-20 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 212.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP CER 300PF 14KV R7 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 4POS SNGL SMD datasheet.pdf