Avago Technologies US, Inc. HCPL-2211-300E
HCPL-2211-300E picture photo
Mfg. Part Number
HCPL-2211-300E
Brief Description
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8DIP GW
Datasheet Download
HCPL-2211-300E.pdf
Availability of HCPL-2211-300E
QUANTITY
HCPL-2211-300E Order Process
Ship out your order
Specifications of HCPL-2211-300E
Internal Part NumberEIS-HCPL-2211-300E
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Number of Channels1
Inputs - Side 1/Side 21/0
Voltage - Isolation3750Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min)5kV/µs, 10kV/µs
Input TypeDC
Output TypePush-Pull, Totem Pole
Current - Output / Channel25mA
Data Rate5MBd
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)300ns, 300ns
Rise / Fall Time (Typ)30ns, 7ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.5V
Current - DC Forward (If) (Max)10mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 20 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCPL-2211-300E
Related LinksHCPL-22, HCPL-2211-300E Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HCPL-2211-300E Details Description
Related parts for HCPL-2211-300E
RES SMD 1.37KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 315V RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 339 I/O 484BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 370MA 750 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 1.5W DO204AL datasheet.pdf