Avago Technologies US, Inc. HCPL-2630#320
HCPL-2630#320 picture photo
Mfg. Part Number
HCPL-2630#320
Brief Description
OPTOISO 5KV 2CH OPEN COL 8DIP GW
Datasheet Download
HCPL-2630#320.pdf
Availability of HCPL-2630#320
QUANTITY
HCPL-2630#320 Order Process
Ship out your order
Specifications of HCPL-2630#320
Internal Part NumberEIS-HCPL-2630#320
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Number of Channels2
Inputs - Side 1/Side 22/0
Voltage - Isolation5000Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min)5kV/µs
Input TypeDC
Output TypeOpen Collector
Current - Output / Channel50mA
Data Rate10MBd
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)100ns, 100ns
Rise / Fall Time (Typ)24ns, 10ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.5V
Current - DC Forward (If) (Max)15mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCPL-2630#320
Related LinksHCPL-2, HCPL-2630#320 Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HCPL-2630#320 Details Description
Related parts for HCPL-2630#320
CONN HDR BRKWAY 30POS VERT 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CONV STP-DWN 2.25MHZ DL 16QFN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 640KB FLASH 128LQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 7POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
KIT CONVERTER-120VAC POWER datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
KJA SERIES III datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 75PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf