Avago Technologies US, Inc. HCPL-3100-000E
HCPL-3100-000E picture photo
Mfg. Part Number
HCPL-3100-000E
Manufacturer
Product Category
Isolators - Gate Drivers
Brief Description
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8DIP
Datasheet Download
HCPL-3100-000E.pdf
Availability of HCPL-3100-000E
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HCPL-3100-000E Order Process
Ship out your order
Specifications of HCPL-3100-000E
Internal Part NumberEIS-HCPL-3100-000E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLHCPL-3000,3100,3101 04/Nov/2009
Standard Package50
Category Isolators
FamilyIsolators - Gate Drivers
Series-
PackagingTube
TechnologyOptical Coupling
Number of Channels1
Voltage - Isolation5000Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min)15kV/µs
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)2µs, 2µs
Pulse Width Distortion (Max)-
Rise / Fall Time (Typ)200ns, 200ns
Current - Output High, Low-
Current - Peak Output600mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.2V
Current - DC Forward (If) (Max)25mA
Voltage - Supply15 V ~ 30 V
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package8-DIP
ApprovalsUR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCPL-3100-000E
Related LinksHCPL-31, HCPL-3100-000E Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HCPL-3100-000E Details Description
Related parts for HCPL-3100-000E
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 330PF 1.5KV NP0 1206 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M10-1.25 6H 4-20MA datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
CBL RIBN 14COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVDS 20PPM 5X7MM datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
CAP FILM 220 NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf