Avago Technologies US, Inc. HCPL-3120-500E
HCPL-3120-500E picture photo
Mfg. Part Number
HCPL-3120-500E
Manufacturer
Product Category
Isolators - Gate Drivers
Brief Description
OPTOISO 3.75KV GATE DRVR 8DIP GW
Datasheet Download
HCPL-3120-500E.pdf
Availability of HCPL-3120-500E
QUANTITY
HCPL-3120-500E Order Process
Ship out your order
Specifications of HCPL-3120-500E
Internal Part NumberEIS-HCPL-3120-500E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMult Device Design Changes 10/Nov/2015
PCN Assembly/OriginWafer Fab Addition 27/Feb/2015
Wafer Fab/Alt Mfg Site 30/Apr/2015
PCN PackagingMultiple Devices Marking/Labeling 07/Aug/2013
Marking/Labeling Revision B 14/Jan/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Isolators
FamilyIsolators - Gate Drivers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TechnologyOptical Coupling
Number of Channels1
Voltage - Isolation3750Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min)25kV/µs
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)500ns, 500ns
Pulse Width Distortion (Max)300ns
Rise / Fall Time (Typ)100ns, 100ns
Current - Output High, Low2A, 2A
Current - Peak Output2.5A
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.5V
Current - DC Forward (If) (Max)25mA
Voltage - Supply15 V ~ 30 V
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD, Gull Wing
Supplier Device Package8-DIP Gull Wing
ApprovalsUR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCPL-3120-500E
Related LinksHCPL-31, HCPL-3120-500E Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HCPL-3120-500E Details Description
Related parts for HCPL-3120-500E
RES SMD 40.2 OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC COMP R-RINOUT QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
JFET N-CH 2MA 100MW SSSMINI-3 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 0.178 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 8.25 OHM 1% 10W datasheet.pdf