Avago Technologies US, Inc. HCPL-7601-500E
HCPL-7601-500E picture photo
Mfg. Part Number
HCPL-7601-500E
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Logic Output
Brief Description
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 8DIP GW
Datasheet Download
HCPL-7601-500E.pdf
Availability of HCPL-7601-500E
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HCPL-7601-500E Order Process
Ship out your order
Specifications of HCPL-7601-500E
Internal Part NumberEIS-HCPL-7601-500E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLHCPL-7601/7611 Series 16/Nov/2011
PCN PackagingMultiple Devices Marking/Labeling 07/Aug/2013
Marking/Labeling Revision B 14/Jan/2014
Standard Package1,000
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Logic Output
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Channels1
Inputs - Side 1/Side 21/0
Voltage - Isolation3750Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min)1kV/µs
Input TypeDC
Output TypeOpen Collector, Schottky Clamped
Current - Output / Channel50mA
Data Rate10MBd
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)75ns, 75ns
Rise / Fall Time (Typ)24ns, 10ns
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.5V
Current - DC Forward (If) (Max)20mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C