Avago Technologies US, Inc. HCPL-M456-500E
HCPL-M456-500E picture photo
Mfg. Part Number
HCPL-M456-500E
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Logic Output
Brief Description
OPTOISO 3.75KV OPN COLLECTOR 5SO
Datasheet Download
HCPL-M456-500E.pdf
Availability of HCPL-M456-500E
QUANTITY
HCPL-M456-500E Order Process
Ship out your order
Specifications of HCPL-M456-500E
Internal Part NumberEIS-HCPL-M456-500E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMult Device Design Changes 10/Nov/2015
PCN PackagingMultiple Devices Marking/Labeling 07/Aug/2013
Marking/Labeling Revision B 14/Jan/2014
Standard Package1,500
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Logic Output
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Channels1
Inputs - Side 1/Side 21/0
Voltage - Isolation3750Vrms
Common Mode Transient Immunity (Min)15kV/µs
Input TypeDC
Output TypeOpen Collector, Schottky Clamped
Current - Output / Channel15mA
Data Rate-
Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)550ns, 400ns
Rise / Fall Time (Typ)-
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.5V
Current - DC Forward (If) (Max)25mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 30 V
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SOIC (0.173", 4.40mm Width) 5 Leads
Supplier Device Package5-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCPL-M456-500E
Related LinksHCPL-M4, HCPL-M456-500E Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HCPL-M456-500E Details Description
Related parts for HCPL-M456-500E
RES CHAS MNT 50 OHM 1% 12.5W datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 114POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR KSZ8873MML datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 220POS .050 SMD datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
200/1000A FLUKE 1760 datasheet.pdf
CAP FILM 0.47 UF 5% 400VDC datasheet.pdf