Fairchild Semiconductor HCPL2503SDV
HCPL2503SDV picture photo
Mfg. Part Number
HCPL2503SDV
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Brief Description
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 8SMD
Datasheet Download
HCPL2503SDV.pdf
Availability of HCPL2503SDV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HCPL2503SDV Order Process
Ship out your order
Specifications of HCPL2503SDV
Internal Part NumberEIS-HCPL2503SDV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Transistor, Photovoltaic Output
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Channels1
Voltage - Isolation2500Vrms
Current Transfer Ratio (Min)12% @ 16mA
Current Transfer Ratio (Max)-
Turn On / Turn Off Time (Typ)450ns, 300ns
Rise / Fall Time (Typ)-
Input TypeDC
Output TypeTransistor with Base
Voltage - Output (Max)20V
Current - Output / Channel8mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.45V
Current - DC Forward (If) (Max)25mA
Vce Saturation (Max)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD, Gull Wing
Supplier Device Package8-SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCPL2503SDV
Related LinksHCPL2, HCPL2503SDV Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
HCPL2503SDV Details Description
Related parts for HCPL2503SDV
IC QUAD DIFF LINE RCVR 16-SOIC datasheet.pdf
CONTACT BLOCK 1NO+1NC AG Q datasheet.pdf
IC SMOKE DETECTOR ION 8DIP datasheet.pdf
SENSOR TRANSISTOR TRANSMISSIVE datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
L37-5 SHEET 150X150X0.5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
MOTION SENSOR H TYPE 110CM datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf