| Internal Part Number | EIS-HCR8065M3NBL-001 | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | RF/IF and RFID | |
| Family | RF Antennas | |
| Series | - | |
| Packaging | * | |
| Frequency Group | UHF (300 MHz ~ 1 GHz) | |
| Frequency (Center/Band) | 883MHz | |
| Frequency Range | 806MHz ~ 960MHz | |
| Antenna Type | Whip, Straight | |
| Number of Bands | 1 | |
| VSWR | 2 | |
| Return Loss | - | |
| Gain | 2.2dBi | |
| Power - Max | 10W | |
| Features | - | |
| Termination | Connector, NMO | |
| Ingress Protection | IP67 | |
| Mounting Type | Base Mount | |
| Height (Max) | 1.437" (36.50mm) | |