Samtec, Inc. HCSS-10-D-06.00-01-N
HCSS-10-D-06.00-01-N picture photo
Mfg. Part Number
HCSS-10-D-06.00-01-N
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
.1" IDC CABLE 10POS 6"SOCKET END
Datasheet Download
HCSS-10-D-06.00-01-N.pdf
Availability of HCSS-10-D-06.00-01-N
QUANTITY
HCSS-10-D-06.00-01-N Order Process
Ship out your order
Specifications of HCSS-10-D-06.00-01-N
Internal Part NumberEIS-HCSS-10-D-06.00-01-N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
SeriesHCS
Connector TypeSocket to Socket
Number of Positions10
Number of Rows1
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length0.500' (152.40mm, 6.00")
FeaturesPolarizing Tab
ColorMultiple, Ribbon
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationIDC
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCSS-10-D-06.00-01-N
Related LinksHCSS-10-D-, HCSS-10-D-06.00-01-N Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
HCSS-10-D-06.00-01-N Details Description
Related parts for HCSS-10-D-06.00-01-N
FIXED IND 100UH 500MA 300 MOHM datasheet.pdf
HI TEMP TIME & SWITCH datasheet.pdf
SNSW-DT QC 3/16" UL/CSA datasheet.pdf
RES SMD 3.01 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS R/A 50POS SMD datasheet.pdf
RF EVAL HEMT AMPLIFIER datasheet.pdf
RES 191K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 144-148MHZ KR datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ CMOS, TTL SMD datasheet.pdf
ATTENUATOR 18 DB DC 18GHZ datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf