Vishay/BCcomponents HCZ222KBCDJ0KR
HCZ222KBCDJ0KR picture photo
Mfg. Part Number
HCZ222KBCDJ0KR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 3KV RADIAL
Datasheet Download
HCZ222KBCDJ0KR.pdf
Availability of HCZ222KBCDJ0KR
QUANTITY
HCZ222KBCDJ0KR Order Process
Ship out your order
Specifications of HCZ222KBCDJ0KR
Internal Part NumberEIS-HCZ222KBCDJ0KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesHCZ
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature Coefficient-
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.669" Dia (17.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCZ222KBCDJ0KR
Related LinksHCZ222K, HCZ222KBCDJ0KR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HCZ222KBCDJ0KR Details Description
Related parts for HCZ222KBCDJ0KR
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES 243K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MAN APPL W/DBL STUFFER TLG 50POS datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
CAP MICA 0.027UF 5% 300V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR MIX-TEK 6POS datasheet.pdf