Vishay/BCcomponents HCZ222MBCDJ0KR
HCZ222MBCDJ0KR picture photo
Mfg. Part Number
HCZ222MBCDJ0KR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 3KV RADIAL
Datasheet Download
HCZ222MBCDJ0KR.pdf
Availability of HCZ222MBCDJ0KR
QUANTITY
HCZ222MBCDJ0KR Order Process
Ship out your order
Specifications of HCZ222MBCDJ0KR
Internal Part NumberEIS-HCZ222MBCDJ0KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesHCZ
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature Coefficient-
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.669" Dia (17.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HCZ222MBCDJ0KR
Related LinksHCZ222M, HCZ222MBCDJ0KR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HCZ222MBCDJ0KR Details Description
Related parts for HCZ222MBCDJ0KR
FIXED IND 10UH 225MA 1.2 OHM SMD datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 2-INP US8 datasheet.pdf
CON PWR JCK 1.3 X 3.8MM datasheet.pdf
TXRX IRDA 1.152MBIT SIDE 6-SMD datasheet.pdf
IC UP SUPERVISOR W/WDT 8-SOIC datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CABLE ASSY U.FL/U.FL 500MM 1MM B datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T766 datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf