JAE Electronics HD1S040HA1R6000
HD1S040HA1R6000 picture photo
Mfg. Part Number
HD1S040HA1R6000
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 40 Position 0.020" (0.50mm) Gold Surface Mount, Right Angle
Datasheet Download
HD1S040HA1R6000.pdf
Availability of HD1S040HA1R6000
QUANTITY
HD1S040HA1R6000 Order Process
Ship out your order
Specifications of HD1S040HA1R6000
Internal Part NumberEIS-HD1S040HA1R6000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHD1 Series Board-to-Cable Type Connector
Featured ProductHD Series Connectors
Standard Package6,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesHD
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle
Contact TypeOuter Shroud Contact
Number of Positions40
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeDetent Lock
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HD1S040HA1R6000
Related LinksHD1S040, HD1S040HA1R6000 Datasheet, JAE Electronics Distributor
HD1S040HA1R6000 Details Description
Related parts for HD1S040HA1R6000
CONN EDGE DUAL .050 DIP 120 POS datasheet.pdf
IC LINE DRIVER DUAL 3ST 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 464K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LIMIT SWITCH datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .050 VERT SMD datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711 datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf