| Internal Part Number | EIS-HD6417040AVCF16V | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Electromagnetic Noise Reduction Techniques Part 1 | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Series | SuperH® SH7040 | |
| Packaging | Tray | |
| Core Processor | SH-2 | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 16MHz | |
| Connectivity | EBI/EMI, SCI | |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 74 | |
| Program Memory Size | - | |
| Program Memory Type | ROMless | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 4K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | A/D 8x10b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 75°C | |
| Package / Case | 112-BQFP | |
| Supplier Device Package | 112-QFP (20x20) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | HD6417040AVCF16V | |
| Related Links | HD641704, HD6417040AVCF16V Datasheet, Renesas Electronics America Distributor | |
 | OD82GJ | RES 8.2 OHM 1/4W 5% AXIAL | datasheet.pdf | |