Renesas Electronics America HD6417750F167V
HD6417750F167V picture photo
Mfg. Part Number
HD6417750F167V
Brief Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 208QFP
Datasheet Download
HD6417750F167V.pdf
Availability of HD6417750F167V
QUANTITY
HD6417750F167V Order Process
Ship out your order
Specifications of HD6417750F167V
Internal Part NumberEIS-HD6417750F167V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesElectromagnetic Noise Reduction Techniques Part 1
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSuperH® SH7750
PackagingTray
Core ProcessorSH-4
Core Size32-Bit
Speed167MHz
ConnectivityEBI/EMI, FIFO, SCI, SmartCard
PeripheralsDMA, POR, WDT
Number of I/O28
EEPROM Size-
RAM Size24K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.6 V ~ 2 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-20°C ~ 75°C
Package / Case208-BFQFP Exposed Pad
Supplier Device Package208-QFP (28x28)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HD6417750F167V
Related LinksHD64177, HD6417750F167V Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
HD6417750F167V Details Description
Related parts for HD6417750F167V
IC DECODER STEREO SO-20 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 330MA 900 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 450MA 350 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
RCPT SHELL FOR PEG.1K. datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 500MW DO35 datasheet.pdf
MX150 BULKHD TWISTLOCK ASSY 8CKT datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT SKT datasheet.pdf