Renesas Electronics America HD6417751F167IV
HD6417751F167IV picture photo
Mfg. Part Number
HD6417751F167IV
Brief Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 256HQFP
Datasheet Download
HD6417751F167IV.pdf
Availability of HD6417751F167IV
QUANTITY
HD6417751F167IV Order Process
Ship out your order
Specifications of HD6417751F167IV
Internal Part NumberEIS-HD6417751F167IV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSuperH® SH7750
PackagingTray
Core ProcessorSH-4
Core Size32-Bit
Speed167MHz
ConnectivityEBI/EMI, FIFO, SCI, SmartCard
PeripheralsDMA, POR, WDT
Number of I/O39
Program Memory Size-
Program Memory TypeROMless
EEPROM Size-
RAM Size24K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.6 V ~ 2 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case256-BFQFP Exposed Pad
Supplier Device Package256-HQFP (28x28)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HD6417751F167IV
Related LinksHD64177, HD6417751F167IV Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
HD6417751F167IV Details Description
Related parts for HD6417751F167IV
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 20POS 30AU datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
RES 787 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 50VDC 1913 datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 6.3"L X 5.12"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
HAR-BUS HM FEDERL TYP-B19 M datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 1W LEADS datasheet.pdf
CAP CER 33PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
D-SUB FILTER 37POS IP67 datasheet.pdf