Renesas Electronics America HD64F2144AFA20
HD64F2144AFA20 picture photo
Mfg. Part Number
HD64F2144AFA20
Brief Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100QFP
Datasheet Download
HD64F2144AFA20.pdf
Availability of HD64F2144AFA20
QUANTITY
HD64F2144AFA20 Order Process
Ship out your order
Specifications of HD64F2144AFA20
Internal Part NumberEIS-HD64F2144AFA20
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesH8® H8S/2100
PackagingTray
Core ProcessorH8S/2000
Core Size16-Bit
Speed20MHz
ConnectivityIrDA, SCI
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O74
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b; D/A 2x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-20°C ~ 75°C
Package / Case100-BFQFP
Supplier Device Package100-QFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HD64F2144AFA20
Related LinksHD64F21, HD64F2144AFA20 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
HD64F2144AFA20 Details Description
Related parts for HD64F2144AFA20
IC REG CTRLR PWM CM 8DIP datasheet.pdf
CONN MALE HOUSING 6PIN #20 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 240MA 970 MOHM datasheet.pdf
CABLE COAX PLEN RG6 18AWG 1000' datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS R/A LONG LATCH datasheet.pdf
CONN FPC VERT 8POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf