Renesas Electronics America HD64F2148AVFA10
HD64F2148AVFA10 picture photo
Mfg. Part Number
HD64F2148AVFA10
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100QFP
Datasheet Download
HD64F2148AVFA10.pdf
Availability of HD64F2148AVFA10
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HD64F2148AVFA10 Order Process
Ship out your order
Specifications of HD64F2148AVFA10
Internal Part NumberEIS-HD64F2148AVFA10
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesH8® H8S/2100
PackagingTray
Core ProcessorH8S/2000
Core Size16-Bit
Speed10MHz
ConnectivityHost Interface, I²C, IrDA, SCI
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O74
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b; D/A 2x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-20°C ~ 75°C
Package / Case100-BFQFP
Supplier Device Package100-QFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HD64F2148AVFA10
Related LinksHD64F21, HD64F2148AVFA10 Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
HD64F2148AVFA10 Details Description
Related parts for HD64F2148AVFA10
CONN EDGECARD 210PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Receptacle 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf