Renesas Electronics America HD64F7047FJ40V
HD64F7047FJ40V picture photo
Mfg. Part Number
HD64F7047FJ40V
Brief Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100QFP
Datasheet Download
HD64F7047FJ40V.pdf
Availability of HD64F7047FJ40V
QUANTITY
HD64F7047FJ40V Order Process
Ship out your order
Specifications of HD64F7047FJ40V
Internal Part NumberEIS-HD64F7047FJ40V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCAN Basics Part-1
CAN Basics Part-2
Electromagnetic Noise Reduction Techniques Part 1
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSuperH® SH7047
PackagingTray
Core ProcessorSH-2
Core Size32-Bit
Speed40MHz
ConnectivityCAN, SCI
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O53
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size12K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-20°C ~ 75°C
Package / Case100-BFQFP
Supplier Device Package100-QFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HD64F7047FJ40V
Related LinksHD64F70, HD64F7047FJ40V Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
HD64F7047FJ40V Details Description
Related parts for HD64F7047FJ40V
IC ADC 12BIT 1.5MSPS 28SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS W/PINS SOLDER datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 36W datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V S2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
JFET N-CH 1MA 100MW SPA datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC SRAM 72M 250MHZ 165BGA datasheet.pdf