Renesas Electronics America HD64F7047FW40V
HD64F7047FW40V picture photo
Mfg. Part Number
HD64F7047FW40V
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100QFP
Datasheet Download
HD64F7047FW40V.pdf
Availability of HD64F7047FW40V
QUANTITY
HD64F7047FW40V Order Process
Ship out your order
Specifications of HD64F7047FW40V
Internal Part NumberEIS-HD64F7047FW40V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCAN Basics Part-1
CAN Basics Part-2
Electromagnetic Noise Reduction Techniques Part 1
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSuperH® SH7047
PackagingTray
Core ProcessorSH-2
Core Size32-Bit
Speed40MHz
ConnectivityCAN, SCI
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O53
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size12K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-BFQFP
Supplier Device Package100-QFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HD64F7047FW40V
Related LinksHD64F70, HD64F7047FW40V Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
HD64F7047FW40V Details Description
Related parts for HD64F7047FW40V
RES 22M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE DIFF DUAL 8-SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 7.5NS 165CABGA datasheet.pdf
CABLE 8COND 8AWG/16AWG ORG 500' datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 50W TO204AD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 18V 40W datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf