Samtec, Inc. HDAM-15-12.0-S-13-2
HDAM-15-12.0-S-13-2 picture photo
Mfg. Part Number
HDAM-15-12.0-S-13-2
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HD ARRAY195POS MALE GOLD
Datasheet Download
HDAM-15-12.0-S-13-2.pdf
Availability of HDAM-15-12.0-S-13-2
QUANTITY
HDAM-15-12.0-S-13-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of HDAM-15-12.0-S-13-2
Internal Part NumberEIS-HDAM-15-12.0-S-13-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesHD Mezz™ HDAM
PackagingTray
Connector TypeHigh Density Array, Male
Number of Positions195
Pitch0.047" (1.20mm)
Number of Rows13
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Mated Stacking Heights20mm, 30mm
Height Above Board0.683" (17.35mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HDAM-15-12.0-S-13-2
Related LinksHDAM-15-1, HDAM-15-12.0-S-13-2 Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
HDAM-15-12.0-S-13-2 Details Description
Related parts for HDAM-15-12.0-S-13-2
IC ADC 24BIT DELTA/SIGMA 16-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 3/8 UNF 5V 36" datasheet.pdf
IC SRAM 3MBIT 10NS 119BGA datasheet.pdf
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC 1.5KE datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IDC SOCKET .100" 20POS datasheet.pdf
RES 75 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf