3M HDC-H080-41S1-TG30
HDC-H080-41S1-TG30 picture photo
Mfg. Part Number
HDC-H080-41S1-TG30
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN HEADER 80POS 4ROW VERT
Datasheet Download
HDC-H080-41S1-TG30.pdf
Availability of HDC-H080-41S1-TG30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HDC-H080-41S1-TG30 Order Process
Ship out your order
Specifications of HDC-H080-41S1-TG30
Internal Part NumberEIS-HDC-H080-41S1-TG30
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package336
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesHDC (High Density Connector)
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleHigh Density (HDC, HDI, HPC)
Number of Positions80
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Layout, Typical-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating3A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HDC-H080-41S1-TG30
Related LinksHDC-H080-, HDC-H080-41S1-TG30 Datasheet, 3M Distributor
HDC-H080-41S1-TG30 Details Description
Related parts for HDC-H080-41S1-TG30
MOSFET N-CH 60V 15A D2PAK datasheet.pdf
TVS DIODE 70.1VWM 113VC DO204AC datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB10 M32 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 0.5A 1.5V OUT datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
RFID TRANSPONDERS datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf