3M HDC-H220-41S1-KR
HDC-H220-41S1-KR picture photo
Mfg. Part Number
HDC-H220-41S1-KR
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN HEADER 220POS 4ROW VERT
Datasheet Download
HDC-H220-41S1-KR.pdf
Availability of HDC-H220-41S1-KR
QUANTITY
HDC-H220-41S1-KR Order Process
Ship out your order
Specifications of HDC-H220-41S1-KR
Internal Part NumberEIS-HDC-H220-41S1-KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package576
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesHDC (High Density Connector)
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleHigh Density (HDC, HDI, HPC)
Number of Positions220
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Layout, Typical-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating3A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HDC-H220-41S1-KR
Related LinksHDC-H220, HDC-H220-41S1-KR Datasheet, 3M Distributor
HDC-H220-41S1-KR Details Description
Related parts for HDC-H220-41S1-KR
SOLDER-WICK ROSIN .060" 100' datasheet.pdf
BRAID ROSIN GOLD .050"X5' datasheet.pdf
IC SYNC 4-BIT BIN CNTR 16-SOIC datasheet.pdf
CAP MICA 390PF 5% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.50K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
EMITTER IR 950NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE RA SKT datasheet.pdf