3M HDC-H240-31P1-TG30
HDC-H240-31P1-TG30 picture photo
Mfg. Part Number
HDC-H240-31P1-TG30
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN HEADER 240PS 3ROW VERT GOLD
Datasheet Download
HDC-H240-31P1-TG30.pdf
Availability of HDC-H240-31P1-TG30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HDC-H240-31P1-TG30 Order Process
Ship out your order
Specifications of HDC-H240-31P1-TG30
Internal Part NumberEIS-HDC-H240-31P1-TG30
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLHCD Connector Series 01/Oct/2012
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesHDC (High Density Connector)
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleHigh Density (HDC, HDI, HPC)
Number of Positions240
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows3
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating3A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HDC-H240-31P1-TG30
Related LinksHDC-H240-, HDC-H240-31P1-TG30 Datasheet, 3M Distributor
HDC-H240-31P1-TG30 Details Description
Related parts for HDC-H240-31P1-TG30
FUSE BRD MNT 250MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 11PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf