3M HDC-H320-41P1-KR
HDC-H320-41P1-KR picture photo
Mfg. Part Number
HDC-H320-41P1-KR
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN HEADER 320POS 4ROW VERT
Datasheet Download
HDC-H320-41P1-KR.pdf
Availability of HDC-H320-41P1-KR
QUANTITY
HDC-H320-41P1-KR Order Process
Ship out your order
Specifications of HDC-H320-41P1-KR
Internal Part NumberEIS-HDC-H320-41P1-KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package96
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesHDC (High Density Connector)
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleHigh Density (HDC, HDI, HPC)
Number of Positions320
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating3A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HDC-H320-41P1-KR
Related LinksHDC-H320, HDC-H320-41P1-KR Datasheet, 3M Distributor
HDC-H320-41P1-KR Details Description
Related parts for HDC-H320-41P1-KR
LED T-5MM 32.5MM RND 24LED WHT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HDR 2.0MM SNGL SMD 6POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
HEADER WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf
OSC MEMS 233.333MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
300UF 50V 12.5X38 85C AXI datasheet.pdf