3M HDC-R160-41P1-TG30
HDC-R160-41P1-TG30 picture photo
Mfg. Part Number
HDC-R160-41P1-TG30
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN SOCKET 160POS 4ROW R/A GOLD
Datasheet Download
HDC-R160-41P1-TG30.pdf
Availability of HDC-R160-41P1-TG30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HDC-R160-41P1-TG30 Order Process
Ship out your order
Specifications of HDC-R160-41P1-TG30
Internal Part NumberEIS-HDC-R160-41P1-TG30
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLHCD Connector Series 01/Oct/2012
Standard Package168
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesHDC (High Density Connector)
PackagingBulk
Connector UsageBackplane
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector StyleHigh Density (HDC, HDI, HPC)
Number of Positions160
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating3A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HDC-R160-41P1-TG30
Related LinksHDC-R160-, HDC-R160-41P1-TG30 Datasheet, 3M Distributor
HDC-R160-41P1-TG30 Details Description
Related parts for HDC-R160-41P1-TG30
FLEX CABLE - AFK25A/AE25/AFH25T datasheet.pdf
INTERFACE INTELL OPERATOR OP7210 datasheet.pdf
IC FILTER LOWPASS 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
THERMOSTAT 3100 SERIES HERMETIC datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V S2H 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 2.21A 56 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf