3M HDC-S060-41S1-TG30
HDC-S060-41S1-TG30 picture photo
Mfg. Part Number
HDC-S060-41S1-TG30
Brief Description
CONN SOCKET 60POS 4ROW R/A GOLD
Datasheet Download
HDC-S060-41S1-TG30.pdf
Availability of HDC-S060-41S1-TG30
QUANTITY
HDC-S060-41S1-TG30 Order Process
Ship out your order
Specifications of HDC-S060-41S1-TG30
Internal Part NumberEIS-HDC-S060-41S1-TG30
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLHCD Connector Series 01/Oct/2012
Standard Package192
PackagingBulk
Connector Usage-
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector StyleHigh Density (HDC, HDI, HPC)
Number of Positions60
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ColorBlack
Current Rating3A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HDC-S060-41S1-TG30
Related LinksHDC-S060-, HDC-S060-41S1-TG30 Datasheet, 3M Distributor
HDC-S060-41S1-TG30 Details Description
Related parts for HDC-S060-41S1-TG30
LABEL S LAM DM POL WH 1.25X0.38" datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 60W QUAD 48QFN datasheet.pdf
CAP CER 430PF 200V 1111 datasheet.pdf
IC SINGLE INVERTER GATE DSBGA-4 datasheet.pdf
RGB FIBER OPTIC PNP 4 OUTPUT datasheet.pdf
KIT EVAL FOR AT91SAM9G20 MCU datasheet.pdf
BRIDGE TERM BLOCK 10POS datasheet.pdf
5-PUSHBUTTON PENDANT (30MM) datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf