3M HDC-S165-31S1-KR
HDC-S165-31S1-KR picture photo
Mfg. Part Number
HDC-S165-31S1-KR
Brief Description
CONN HEADER 165POS 3ROW VERT
Datasheet Download
HDC-S165-31S1-KR.pdf
Availability of HDC-S165-31S1-KR
QUANTITY
HDC-S165-31S1-KR Order Process
Ship out your order
Specifications of HDC-S165-31S1-KR
Internal Part NumberEIS-HDC-S165-31S1-KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package105
PackagingBulk
Connector Usage-
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector StyleHigh Density (HDC, HDI, HPC)
Number of Positions165
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows3
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
ColorBlack
Current Rating3A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HDC-S165-31S1-KR
Related LinksHDC-S165, HDC-S165-31S1-KR Datasheet, 3M Distributor
HDC-S165-31S1-KR Details Description
Related parts for HDC-S165-31S1-KR
FIXED IND 4UH 1.63A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN FAKRA JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 750K OHM 1206 datasheet.pdf
LED T-3.25 24V WEDGE WHITE datasheet.pdf
BOARD EVAL CAPACITIVE TOUCH datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 23POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf