3M HDC-S220-41S1-KR
HDC-S220-41S1-KR picture photo
Mfg. Part Number
HDC-S220-41S1-KR
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN SOCKET 220POS R/A 4ROW GOLD
Datasheet Download
HDC-S220-41S1-KR.pdf
Availability of HDC-S220-41S1-KR
QUANTITY
HDC-S220-41S1-KR Order Process
Ship out your order
Specifications of HDC-S220-41S1-KR
Internal Part NumberEIS-HDC-S220-41S1-KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package720
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesHDC (High Density Connector)
PackagingBulk
Connector Usage-
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector StyleHigh Density (HDC, HDI, HPC)
Number of Positions220
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Layout, Typical-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating3A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HDC-S220-41S1-KR
Related LinksHDC-S220, HDC-S220-41S1-KR Datasheet, 3M Distributor
HDC-S220-41S1-KR Details Description
Related parts for HDC-S220-41S1-KR
RES SMD 21.5 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 2.74M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 630V X7R 1808 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 18A DPAK datasheet.pdf
CAP TACT TRIANGULAR FROSTD WHITE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HOOF 2.30MM datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS JAM NUT SKT datasheet.pdf