3M HDC-S320-41P1-KR
HDC-S320-41P1-KR picture photo
Mfg. Part Number
HDC-S320-41P1-KR
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN SOCKET 320POS R/A 4ROW GOLD
Datasheet Download
HDC-S320-41P1-KR.pdf
Availability of HDC-S320-41P1-KR
QUANTITY
HDC-S320-41P1-KR Order Process
Ship out your order
Specifications of HDC-S320-41P1-KR
Internal Part NumberEIS-HDC-S320-41P1-KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package240
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesHDC (High Density Connector)
PackagingBulk
Connector Usage-
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector StyleHigh Density (HDC, HDI, HPC)
Number of Positions320
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating3A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HDC-S320-41P1-KR
Related LinksHDC-S320, HDC-S320-41P1-KR Datasheet, 3M Distributor
HDC-S320-41P1-KR Details Description
Related parts for HDC-S320-41P1-KR
CONN HEADR BRKWAY .100 20POS STR datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
LGH 1/2 DBL MLD END datasheet.pdf
CAP CER 47UF 25V X7R SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-QFN datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS SKT datasheet.pdf
CONN TERM BLK 2POS 3.5MM GRN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
CONN PNL RCPT TRIAX SKT SLDER datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf