3M HDC-S320-41S1-KR
HDC-S320-41S1-KR picture photo
Mfg. Part Number
HDC-S320-41S1-KR
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN SOCKET 320POS R/A 4ROW GOLD
Datasheet Download
HDC-S320-41S1-KR.pdf
Availability of HDC-S320-41S1-KR
QUANTITY
HDC-S320-41S1-KR Order Process
Ship out your order
Specifications of HDC-S320-41S1-KR
Internal Part NumberEIS-HDC-S320-41S1-KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesHDC (High Density Connector)
PackagingBulk
Connector Usage-
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector StyleHigh Density (HDC, HDI, HPC)
Number of Positions320
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Layout, Typical-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating3A
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HDC-S320-41S1-KR
Related LinksHDC-S320, HDC-S320-41S1-KR Datasheet, 3M Distributor
HDC-S320-41S1-KR Details Description
Related parts for HDC-S320-41S1-KR
RES 56 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
TRANSDCR VOTAGE DC 0-0.05VDC IN datasheet.pdf
LIMIT SW ADJUSTABLE ROD LEVER datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 20K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 300MW SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf