Stackpole Electronics Inc. HDM14JT10R0
HDM14JT10R0 picture photo
Mfg. Part Number
HDM14JT10R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
HDM14JT10R0.pdf
Availability of HDM14JT10R0
QUANTITY
HDM14JT10R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of HDM14JT10R0
Internal Part NumberEIS-HDM14JT10R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesHDM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient-500/ +350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.126" L (1.80mm x 3.20mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HDM14JT10R0
Related LinksHDM14, HDM14JT10R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
HDM14JT10R0 Details Description
Related parts for HDM14JT10R0
MOSFET N-CH 400V 5.5A TO-220AB datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A TO263-3 datasheet.pdf
IC MPU I.MX31 532MHZ 457MAPBGA datasheet.pdf
SW LIMT SPDT 10A FORK LVR LOCK datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 16V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
OS1/4 GS RS80R datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 6A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf