Stackpole Electronics Inc. HDM14JT160R
HDM14JT160R picture photo
Mfg. Part Number
HDM14JT160R
Brief Description
RES 160 OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
HDM14JT160R.pdf
Availability of HDM14JT160R
QUANTITY
HDM14JT160R Order Process
Ship out your order
Specifications of HDM14JT160R
Internal Part NumberEIS-HDM14JT160R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient-500/ +350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.126" L (1.80mm x 3.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HDM14JT160R
Related LinksHDM14, HDM14JT160R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
HDM14JT160R Details Description
Related parts for HDM14JT160R
IDC CABLE - MDL14K/MC14M/X datasheet.pdf
BINDING POST/BANTAM PLUG datasheet.pdf
RES ARRAY 12 RES 100 OHM 24DRT datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
XFRMR T1/CEPT/ISDN-PRI 1:4CT T/H datasheet.pdf
CONN FFC VERT 33POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 32pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 35.25K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf