Stackpole Electronics Inc. HDM14JT220R
HDM14JT220R picture photo
Mfg. Part Number
HDM14JT220R
Brief Description
RES 220 OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
HDM14JT220R.pdf
Availability of HDM14JT220R
QUANTITY
HDM14JT220R Order Process
Ship out your order
Specifications of HDM14JT220R
Internal Part NumberEIS-HDM14JT220R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductHDM Series Through Hole Resistors
Standard Package1
SeriesHDM
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)220
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient-500/ +350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.126" L (1.80mm x 3.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HDM14JT220R
Related LinksHDM14, HDM14JT220R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
HDM14JT220R Details Description
Related parts for HDM14JT220R
RES SMD 470 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DAC 10BIT CURRENTSINK 9-WLCSP datasheet.pdf
RES 750K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 7PF 25V R2H 0201 datasheet.pdf
RES 370 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 230V datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 1/4" 8.13" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 10V 10W datasheet.pdf