Stackpole Electronics Inc. HDM14JT240R
HDM14JT240R picture photo
Mfg. Part Number
HDM14JT240R
Brief Description
RES 240 OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
HDM14JT240R.pdf
Availability of HDM14JT240R
QUANTITY
HDM14JT240R Order Process
Ship out your order
Specifications of HDM14JT240R
Internal Part NumberEIS-HDM14JT240R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient-500/ +350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.126" L (1.80mm x 3.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HDM14JT240R
Related LinksHDM14, HDM14JT240R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
HDM14JT240R Details Description
Related parts for HDM14JT240R
BNC MALE/RETR SHEATH BANANA 24" datasheet.pdf
DC FILTER MODULE 75V 10A T/H datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4DIP datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 48POS SNGL TIN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
IC FPGA 69 I/O 84PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP POLYMER 82UF 20% 20V T/H datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf