Stackpole Electronics Inc. HDM14JT2R20
HDM14JT2R20 picture photo
Mfg. Part Number
HDM14JT2R20
Brief Description
RES 2.2 OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
HDM14JT2R20.pdf
Availability of HDM14JT2R20
QUANTITY
HDM14JT2R20 Order Process
Ship out your order
Specifications of HDM14JT2R20
Internal Part NumberEIS-HDM14JT2R20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient-500/ +350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.126" L (1.80mm x 3.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HDM14JT2R20
Related LinksHDM14, HDM14JT2R20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
HDM14JT2R20 Details Description
Related parts for HDM14JT2R20
IC EEPROM 16KBIT 20MHZ 8SOIC datasheet.pdf
POT 1.0K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.78 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP TANT 3.6UF 10% 125V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 3A 125V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 1.5A 8SOPWRPAD datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 360MA 1.1 OHM SMD datasheet.pdf
CABLE 20POS .100 JUMPER 9 INCH datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 500MW SOD80 datasheet.pdf
500 TB SOCKET OPEN RA datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf