Stackpole Electronics Inc. HDM14JT3K90
HDM14JT3K90 picture photo
Mfg. Part Number
HDM14JT3K90
Brief Description
RES 3.9K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
HDM14JT3K90.pdf
Availability of HDM14JT3K90
QUANTITY
HDM14JT3K90 Order Process
Ship out your order
Specifications of HDM14JT3K90
Internal Part NumberEIS-HDM14JT3K90
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient-500/ +350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.126" L (1.80mm x 3.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HDM14JT3K90
Related LinksHDM14, HDM14JT3K90 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
HDM14JT3K90 Details Description
Related parts for HDM14JT3K90
RES 86.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W SGL 12VOUT DIP24 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT PIN SLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU 4700PF 50V 20% 0603 datasheet.pdf
RELAY ACCY datasheet.pdf
TOOLING datasheet.pdf
CONN PLG 0.4MM NW 14POS DUAL SMD datasheet.pdf