XP Power HDS1500PS15
HDS1500PS15 picture photo
Mfg. Part Number
HDS1500PS15
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 15V 1500W
Datasheet Download
HDS1500PS15.pdf
Availability of HDS1500PS15
QUANTITY
HDS1500PS15 Order Process
Ship out your order
Specifications of HDS1500PS15
Internal Part NumberEIS-HDS1500PS15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHDS1500 Series CB Test Report
HDS1500 Series UL Certificate
HDS1500 Series TUV Certificate
RoHS InformationHDS1500 Series Declaration of Conformity
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesHDS1500
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)100A
Power (Watts)1500W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3.0kV (3000V)
Efficiency90%
Operating Temperature-20°C ~ 60°C (With Derating)
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension12.32" L x 5.00" W x 2.50" H (294.50mm x 127.0mm x 63.5mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCB, TUV, UL
Power (Watts) - Max1500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HDS1500PS15
Related LinksHDS15, HDS1500PS15 Datasheet, XP Power Distributor
HDS1500PS15 Details Description
Related parts for HDS1500PS15
CHOKE COMMON MODE 2.5mH 12.5A datasheet.pdf
OSC VCXO 32.768MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 40MA 8CDIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 3A 277VAC 65VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
DIP CABLE 8POS datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 42POS datasheet.pdf