Avago Technologies US, Inc. HDSP-A101
HDSP-A101 picture photo
Mfg. Part Number
HDSP-A101
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LED Character and Numeric
Brief Description
LED 7-SEG 7.6MM CA RED RHD
Datasheet Download
HDSP-A101.pdf
Availability of HDSP-A101
QUANTITY
HDSP-A101 Order Process
Ship out your order
Specifications of HDSP-A101
Internal Part NumberEIS-HDSP-A101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationAlternate Scrambler/Painter 12/Nov/2014
Standard Package200
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LED Character and Numeric
Series-
Number of Characters1
Size / Dimension0.500" H x 0.300" W x 0.390" D (12.70mm x 7.62mm x 9.91mm)
Digit/Alpha Size0.30" (7.62mm)
Display Type7-Segment
Common PinCommon Anode
ColorRed
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.7V
Current - Test5mA
Millicandela Rating3.6mcd
Wavelength - Peak645nm
Power Dissipation (Max)37mW
Package / Case10-DIP (0.200", 5.08mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HDSP-A101
Related LinksHDSP, HDSP-A101 Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HDSP-A101 Details Description
Related parts for HDSP-A101
IC MCU 8BIT 3KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 500V 1111 datasheet.pdf
INDICATOR 24V 14MM PROM R/Y/G datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR GC6016 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
IC DELAY LINE 1NS 6TDFN datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf